O czym należy pamiętać gdy chcemy zamieszkać w domu na wsi?

dom na wsi

Dom na wsi to popularny temat, a ludzie konsekwentnie marzą o zamieszkaniu w spokojnym miejscu, gdzie będą mogli zobaczyć niebo i odpocząć od codzienności. Czasami najlepiej jest mieć dom na wsi, aby uciec od miejskiego zgiełku i spełnić swoje marzenia. To tutaj nowi właściciele domów szukają dla siebie swojej przestrzeni na wymarzony dom. Zamieszkanie na wsi jednak niesie ze sobą wiele konsekwencji i czynników, które trzeba wziąć pod uwagę zanim na wspomnianą wieś się przeniesiemy. Na co należy zwrócić uwagę? O czym trzeba koniecznie pamiętać budując dom na wsi?

Dlaczego budujemy się wsi?

Ten typ domu staje się coraz bardziej popularny, ponieważ ludzie chcą mieszkać bliżej natury i cieszyć się spokojem natury. Zapewnia wiele możliwości do działań, takich jak jazda konna, polowanie, wędkarstwo, piesze wycieczki i pływanie łódką w pobliskim potoku. Główną zaletą mieszkania w takim domu jest to, że można znaleźć ciszę i spokój przy mniejszej ingerencji osób z otoczenia. Wieś jest małą społecznością, więc by jej nie burzyć, a spokojnie się z nią zasymilować ważne jest by nasz wiejski dom był dostosowany do otoczenia. Zarówno jeśli chodzi o wygląd jak i rozplanowanie miejsca na działce. Istotne jest też by cały projekt był odporny na działanie pogody i bardziej samowystarczalny. Mieszkanie na wsi wymusza na nas więcej samodzielności i samowystarczalności niż przestrzeń miejska.

Dodatkowe pomieszczenia w domu na wsi

Budując dom na wsi trzeba pamiętać, że powinien on mieć więcej rozmaitych pomieszczeń. Szczególnie, że te pomieszczenia zwykle nie występują w domach położonych w mieście. W wiejskim domu znajduje się wiele standardowych pomieszczeń o wielu różnych funkcjach i zastosowaniach, takich jak jadalnia, kuchnia, sypialnie i łazienka. Mimo to ma jeszcze kilka pomieszczeń, które troszkę go wyróżniają:

  • spiżarnia – choć pojawia się w coraz większej ilości normalnej zabudowy to spiżarnia z prawdziwego zdarzenia w domu na wsi jest bardziej niż konieczna. Uwalnia ona domowników od konieczności codziennego, częstego chodzenia do sklepu, które zapewne jest położony znacznie dalej niż te w mieście. Jednocześnie pozwala składować w niej różnego rodzaju przetwory, które wytworzymy na własną rękę z ogrodowych warzyw i owoców.
  • miejsce na narzędzia – może znajdować się poza domem w specjalnej szopie, ale może być też w samym domu. Warto więc wydysponować odpowiednie miejsce, które pomoże nam je przechowywać. Może będzie to specjalne małe pomieszczenie obok garażu, a może właśnie trzeba będzie pokusić się o większy garaż, by tam składować nasze narzędzia? Dobrze jest by miało ono też dostęp z zewnątrz by można było trzymać w nim narzędzia ogrodnicze.
  • pokój gościnny – znowu, zapewne wiele domów go posiada, lecz w przypadku domu na wsi jest podwójnie ważny. Przyda się szczególnie wtedy gdy nasi goście zasiedzą się do późna, a szybkiego transportu do ich domu nie będzie. Wtedy to kąt z możliwością przenocowania takich gapiów okaże się na wagę złota.

Bezpieczeństwo

Dom na wsi zazwyczaj stoi w odizolowaniu od innych zabudować. Sprawia to, że jest on niemałą gratką dla pomniejszych złodziejaszków i złodziei z prawdziwego zdarzenia. Narażamy się na to szczególnie wtedy, gdy wybieramy się na dłuższy urlop. By spać bezpiecznie koniecznie musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego dobytku. Przydadzą się bezpieczne okna, wzmocnione, odporne na stłuczenie szyby oraz rolety antywłamaniowe z bardzo stabilną i ciężką do przełamania, konstrukcją. Dom nie powinien też mieć tzw. martwych stref, czyli miejsc gdzie wandal mógłby czuć się bezpieczny i niezauważony przez wzrok przechodnia. Wszelkie ciemne zaułki, zakamarki, załomy ścian powinny być dobrze eksponowane, by nikt nie mógł czuć się w nich bezpieczny. Dobrze jest też pokusić się o zatrudnienie dobrej firmy, która zamontuje solidny system alarmowy, który natychmiast ostrzeże odpowiednie służby o tym, że na naszej posesji mamy intruza.

Jak zaprojektować dom na wsi?

Zaprojektowanie wiejskiego domu nie jest łatwym zadaniem. Wymaga dużo czasu i wysiłku. Dlatego jest tak wiele różnych wzorów do wyboru. Dobrze jest by takowy dom pasował estetyką do okolicznych zabudowań, a jednocześnie niwelował w jak największym stopniu niedogodności związane z lokalizacją, w której przyszło nam się budować. Jako przykład można tu podać chociażby kąt pochylenia dachu. Z jednej strony jest to część czysto estetyczna, lecz z drugiej, w górach znacznie pochylony dach ułatwia zsuwanie się śniegu. Tak więc, spojrzenie na praktyczność określonych elementów jest równie ważna.