Wymarzony taras przy Twoim domu. Co warto wiedzieć przed budową?

kobiety na tarasie

Taras to idealne uzupełnienie Twojego ogródka, które dopełni wygląd Twojego domu jednorodzinnego. Wybudowanie tarasu nie tylko sprawi, że Twój dom będzie przyjemny dla oka, ale także pozwoli Ci spędzić dodatkowy czas na świeżym powietrzu lub w ogrodzie, gdyż jest doskonałym miejscem relaksu i wypoczynku. Taras to świetny sposób na zwiększenie wartości nieruchomości bez wydawania fortuny. Dobrze jest wiedzieć jak zabrać się za planowanie i budowę tarasu we właściwy sposób. W tym artykule podpowiemy Ci jak to zrobić, aby nie musieć martwić się dodatkowymi poprawkami.

Jak wybrać odpowiednie położenie tarasu?

Lokalizacja tarasu powinna być starannie dobrana. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji należy wziąć pod uwagę ilość dostępnej przestrzeni i wielkość tarasu. Projektując taras pamiętaj, że musi może on być umieszony w różnoraki sposób. Jedni bowiem powiedzą, że powinien być usytuowany bezpośrednio na gruncie, inni że należy go wykańczać trawą lub utwardzoną nawierzchnią (z desek, betonu, kamienia itp.), a jeszcze inne osoby preferują położenie tarasu nad gruntem z wykorzystaniem belek podpartych słupami lub też w ogóle nad pomieszczeniem domu, np. nad garażem lub piwnicą. To na jaki taras ostatecznie się zdecydujesz powinno zależeć nie tylko od osobistych preferencji, ale w szczególności od możliwości technicznych jakimi dysponujesz. Taras nad garażem nie będzie dobrym pomysłem jeśli po prostu nie masz garażu, ale może być idealnym rozwiązaniem gdy dysponujesz mniejszą działką budowlaną.

Zwróć uwagę na nasłonecznienie tarasu

Przy wybieraniu odpowiedniego miejsca na taras warto też wziąć pod uwagę jeszcze jeden istotny czynnik, czyli stronę świata, po której budujemy taras. Od tego będzie zależeć jak dobrze nasłoneczniony będzie nasz taras i o jakiej porze będzie tam najwięcej słońca. Taras powinien być usytułowany od strony południowo-wschodniej lub południowo-zachodniej. Dzięki temu zapewnimy sobie najkorzystniejsze nasłonecznienie. O poranku przyświecać nam będzie delikatne ranne słońce, a wieczorem otrzymamy spokojne promienie zachodzącego słońca. Nie będzie ono zbyt intensywne, dzięki czemu będzie na tyle dobre by móc zjeść na naszym tarasie pyszne śniadanie lub kolację.

Jaką duży powinien być taras? Jaką jego wielkość wybrać?

Wielkość tarasu jest ważna do rozważenia i będzie miała znaczący wpływ na koszty. Mniejszy taras można ustawić za mniejsze pieniądze, ale nie będziesz miał tyle miejsca. Trzeba podjąć tą decyzję już przed rozpoczęciem budowy. Przemyśl jak zamierzasz wykorzystywać to miejsce w przyszłości. Jeśli zamierzasz przeznaczać go tylko do relaksu to wystarczy niewielki, kameralny tarasik. Jeśli jednak planujesz organizować duże przyjęcia rodzinne, lub zapraszać sporo znajomych to warto zainwestować w większy taras, który pozwoli Ci na większą swobodę. Ważne jest także, by dopasować go do wielkości Twojego domu. Zbyt mały, lub zbyt duży będzie nieestetycznie wyglądał co też jest istotnym czynnikiem.

Jak wybrać rodzaj nawierzchni tarasu?

Rodzaj powierzchni tarasu, którą wybierzesz dla swojego domu, powinien zależeć od Twoich potrzeb. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów, dlatego trzeba poważnie zastanowić jaka z nich będzie najbardziej odpowiednia. Jeśli chcesz wybrać drewno jako opcję powierzchni, upewnij się, że wybierzesz drewno poddane obróbce ciśnieniowej, takie jak cedr lub cyprys, które przetrwa lata bez gnicia i odprysków. Możesz także wykorzystać inne materiały, takie jak: kamień, beton i deski kompozytowe. Wybierając materiał zwróć uwagę na jego trwałość. Taki taras jest w końcu inwestycją na lata. Dopasuj także materiał do tego jaki styl chcesz osiągnąć na swoim tarasie.

Jaki styl tarasu będzie najlepszy?

Jak wspominaliśmy istotną rolę przy wyborze tarasu odgrywa wybranie odpowiedniego stylu i trzymanie się tego do końca, podejmując każde pomniejsze decyzje związane z tarasem. Powinien on komponować się idealnie z resztą domu i ogrodem. Dobrym pomysłem może być zastosowanie materiału, którego użyto przy kładzeniu elewacji i budowie ogrodzenia. Dzięki temu uzyskamy pożądaną spójność i harmonijny efekt. Ważne jest także by dobrać taras do stylu samego domu. Jeśli posiadasz dom w nowoczesnym, modernistycznym stylu to podobny styl powinien panować na twoim tarasie. Baw się stylami, ale ostatecznie staraj się osiągnąć harmonię i zbalansowany efekt.